• Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

SUUSKI

Enne mäesuuskade valimist tuleks määratleda, millist tüüpi suusataja sa oled - kas pühapäevasõitja, veidi enamat kui pühapäevasõitja ehk keskmik või päris edasijõudnu?

Pühapäevasõitja on mäesuusatamises veel algaja, kuid soovib oma oskusi parandada või on suusatamist mõnda aega harrastanud, aga eelistab ikkagi siniseid ja punaseid radu ega huvitu mustadest. Suusarajad jagunevad raskusastme poolest nelja rühma: rohelised rajad on kerged ja sobivad algajatele, sinised rajad on keskmise raskusastmega, punased rasked ja mustad väga rasked.
Pühapäevasõitja vajab suuski, mida on lihtne kontrollida, tema suusad peavad võimaldama hõlpsasti pöördeid teha ning mõõduka raskusega maastikul hästi haakuma.
Kui oled pühapäevasõitja, kes sõidab sageli jäistes tingimustes, või vaimustub kiirete ja järskude pöörete tegemisest, peaksid kiikama pigem keskmikele sobivate carving-suuskade poole. Kui sind köidab hüpete tegemine, kaalu twin-tip-suuskade ostu.

Keskmik on oma suusatamisoskust lihvinud juba mitu hooaega võib-olla võtnud suusatundegi. Kiire sõidu ajal tunneb ta end mugavalt ning võtab julgelt nii siniseid kui ka lihtsamaid musti radu. Teda tõmbab järjest järsematele radadele ja isegi hooldamata lumega nõlvadele.
Kui oled keskmik, vajad tundlikke, kiirelt reageerivaid suuski, mille ääred on hea pidamise ja kontrolliga, kuid kukkumiste korral siiski armulised. Keskmisele tasemele leidub suuski igas kategoorias, sealhulgas pehmes lumes möllamiseks.

Edasijõudnud mäesuusataja on enesekindel, kiire ja agressiivne ka kõige raskematel nõlvadel. Mustadel ja märgistamata radadel sõitmine on tema jaoks tavaline. Edasijõudnu vajadustele vastavaid mäesuuski leiab igast kategooriast. Kui sa pole soovi osta mitut paari suuski, tuleks valik teha selle järgi, mis laadi radadel veedetakse enamik ajast- kas teed pikki laskumisi, trikitad ja teed hüppeid trampliinidel või, armastad lahtist lund jms).

Kuidas valida mäesuusapikkust :

Suusapikkus sõltub paljuski sellest mis tüüpi suusataja te olete. Üldiselt on tänapäeva mäesuusad suusataja pikkusest lühemad. Lühem suusk annab parema manööverdamise ning neid on parem valitseda. Pikema suusaga on teil kiirused suuremad ent selle võrra on carvimine raskem ja aeglasem. Seega tuleks kindlaks teha mis moodi te suusatada peamiselt soovite. Hooldatud rajal kus on kõva lumi võiks olla suusk lühem, pulberlumes tasuks suusk valida laiem ja pikem. Enamustes olukordades tuleks aga algajal suusatajal valida lühem suusk. Nõnda õpite suuska manööverdama ning kiirusi kontrollima. Kogenud suusataja tavaliselt teab juba ise milline pikkus talle sobiks ning valib tihtipeale pikema kuna oskab suuski valitseda paremini suurtel kiirustel ja erinevates olukordades.

Terminoloogia:

CARVING - Suusamaailmas mõeldakse selle all põhilist ja kõige olulisemat pööramistehnikat, kus põhiosa pööretest toimub suusakandi peal, põlvi sisse ja väljapoole pöörates.

ON PISTE - Klassikaline mäesuusarada või nõlv ja selle peal suusatamine.

OFF PISTE - Kõik mis toimub tavalisest suusarajast väljas. Näiteks suusatamine inimesest puutumata looduslikul mäenõlval.

ALL MOUNTAIN - Selle all mõeldakse siis tervet mäge. Nii hooldatud, tavalist suusanõlva kui ka naturaalset looduslikku mäge. Ehk siis suusatamist kõikvõimalikes mäe ning pinnase tingimustes.

FREESKI - Kategooria mille alla tavaliselt pannakse kokku nii vabasõit, trikitamine, hüppamine kui ka suur-mäesõit.

FREESTYLE - Vabastiil või sõit, mis üldjuhul tähendab trikitamist, hüppamist ja muid igasuguseid vigureid.

BIG MOUNTAIN - Suur-mäesõit ehk siis kõrgest ja järsust, tavaliselt ka pehmest pulberlumest kiiresti alla sõitmine, mis hõlmab ka kaljult alla hüppamisi või ka näiteks puude vahel ohtlikku suusatamist.

TWIN TIP - Suusad mille tipud kui ka tagumised otsad on ühesugused, et oleks parem teha trikke, näiteks sõita tagurpidi. Kasutuses enamsti Freeski kategooriasse kuuluvatel suuskadel.

HALF PIPE - Suusapargis spetsiaalne hüppamiskoht. Meenutab poolikut/avatud suurt lumest toru või renni. Selle sees siis suusatatakse alla ja hüpatakse piki-ääri korda mööda ülesse ning sooritatakse trikke.

POWDER - Pulberlumi, tavaliselt ka pehme ning sügav.

GROOMED - Hooldatud mäenõlv.

WOODCORE - Suuskade ehituses kasutusel olev puitkonstruktsioon.

MOGUL - Suusanõlval tihti ette tulev nn. lumenukk.